Vítejte . . .
Tudy na Index Tudy na linky mých přátel Pošlete mi E-mail

Chtěl bych přivítat všechny mé přátele, hosty nebo jen takové brouzďáky na mé stránce. Věřím, že se vám bude líbit něco málo o tuleních. Ti, co navštívili mé stránky jako domovskou stránku, nebudou doufám zklamáni, když se něco dozvědí. Tak přeji příjmené počtení . . .

Tuleň je teplokrevný živočich; savec; dýchá plícemi, má krátkou srst, kojí svá mláďata.
Je to vodní savec stejně jako lachtani, velryby, delfíni a kapustňáci.
Tuleni, lachtani, mroži a rypouši patří mezi ploutvonožce: mohou vylézt z vody a odpočívat na kře. Na zadní končetině mají blánu, která jim umožňuje plavat. Tuleň má válcovité tělo a velmi krátké přední končetiny.
Hmotnost: 150-200 kg
Výška:1,5-2 metry
Délka života: 30-40 let

Tuleň žije v severní části Atlantického oceánu a Severního ledového oceánu.
V době rozmnožování ho naleznete u Labradoru, u Nové Země, v Bílém moři a Grónském moři.
Na začátku zimy se tuleni grónští shromažďují k migraci. Cestují ve velkých skupinách k jihu. Období rozmnožování, které tráví na souši, končí v květnu. Pak se vracejí do moří směrem na sever.

Tuleň hledá potravu v moři. Živí se rybami (herinky, treskami, ...), krevetami a olihněmi.
Loví pod ledovým příkrovem moře. Přijímá hodně potravy. Má silnou vrstvu tuku, která ho chrání před prochladnutím.

Období rozmnožování je na jaře. V té době se tuleni stěhují na souš. Mládě važí po narození asi 7 kg. Má hustou bílou kožešinku, která mu dovoluje žít na sněhu a ledě a zároveň mu poskytuje dostatek tepla. Matka kojí mládě 14 dní. Když matka loví, mládě na ni čeká na souši. Mládě matka pozná podle křiku a pachu. Tři týdny po narození začíná mládě línat. Ztrácí bílé chmýří, které je nahrazeno šedě skvrnitou srstí. Nyní si musí umět poradit zcela samo. Učí se plavat a lovit ryby. V květnu je již připraveno k migraci na sever.

Dospělý tuleň je velmi dobrý plavec. Na zadních končetinách má plovací blány, které mu slouží k pohybu pod vodou. Pomocí předních končetin řídí směr. Tuleň se potápí až 250 m pod hladinu. Protože umí zadržet dech, může tam zůstat až půl hodiny. Do ledu proráží díry, aby mohl sklouznout pod hladinu. Tyto otvory mu dovolují vracet se pravidelně k hladině, aby se nadýchal vzduchu. Na souši je tuleň neohrabaný, pohybuje se kutálením, ale neurazí příliš velikou vzdálenost. Spí na ledě. Tuleni se dorozumívají díky obměňujícím se zvukům, vrčí, bručí a křičí, aby se rozpoznali nebo domluvili.

Tuleň žije s ostatními polárními živočichy: s velrybami, kosatkami, ledními medvědy, mořskými ptáky...
Tuleň grónský má málo nepřátel. Kosatka ho někdy mívá k obědu. Díky bělostnému chmýří je mládě výborně maskováno na sněhu a dravci ho nezpozorují.

Přečtěte si, co se děje v jedné velmi uznávané zemi:Zde

Poznámka: Obrázky, které se vám natáhly do diskové cache, budou ve skutečné velikosti, než je tomu na této stránce.


Tato stránka byla krát navštívena.

Seznam ATLAS